Osoby chore na cukrzycę, niezależnie od tego, czy jest to typ 1, czy 2, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak poziom cukru we krwi może wpływać na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Jednym z najczęstszych skutków cukrzycy jest wpływ na oczy i wzrok.
Problemy z oczami spowodowane cukrzycą mogą obejmować:
- Rozmazany obraz
- Retinopatia cukrzycowa
- Jaskra
- Obrzęk plamki
- Zaćma
Poniżej mówimy więcej o każdym z tych skutków, jakie cukrzyca może mieć na oczy, a także o objawach, na które należy zwrócić uwagę.
Cukrzyca i oczy
Chociaż różne typy cukrzycy można rozróżnić na podstawie ilości insuliny wytwarzanej przez organizm (typ 1 nie wytwarza insuliny, podczas gdy typ 2 wytwarza bardzo mało), oba typy powodują wysoki poziom cukru we krwi. Wysoki poziom cukru uszkadza naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport bogatej w tlen krwi z serca i płuc do innych tkanek organizmu.
Cukrzyca może uszkodzić małe naczynia krwionośne w oku, które odżywiają siatkówkę – cienką, wrażliwą na światło błonę znajdującą się w tylnej części oka. Biorąc pod uwagę, jak ważna dla widzenia jest siatkówka, uszkodzenie naczyń krwionośnych powoduje kilka problemów związanych z cukrzycą.
Rozmazany obraz
Niewyraźne widzenie jest zazwyczaj jednym z pierwszych objawów cukrzycowych oczu. Na szczęście objaw jest tymczasowy i można go odwrócić, kontrolując poziom cukru we krwi.
Długotrwałe zmiany poziomu glukozy (cukru) we krwi mogą powodować obrzęk soczewki wewnątrz oka, co prowadzi do niewyraźnego widzenia.
W zależności od stopnia niewyraźnego widzenia spowodowanego obrzękiem soczewki, może być konieczna tymczasowa zmiana recepty na okulary , aby widzieć wyraźnie do czasu powrotu wzroku do normy.
Gdy poziom glukozy we krwi będzie dobrze kontrolowany, ustąpienie zmian w soczewce i powrót ostrości wzroku (i wady refrakcji ) do normy może zająć do sześciu tygodni.
ZOBACZ POWIĄZANE: Cukrzyca i niewyraźne widzenie
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia cukrzycowa to cukrzycowa choroba oczu , która występuje, gdy naczynia krwionośne w siatkówce puchną, przepuszczając płyn lub krwawią z powodu uszkodzeń spowodowanych wysokim poziomem cukru we krwi. Możliwe jest również powstanie nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych w oku z powodu cukrzycy lub zamknięcie istniejących naczyń krwionośnych i uniemożliwienie dostania się krwi do siatkówki.
Chociaż wczesne stadia retinopatii cukrzycowej mogą nie dawać oczywistych objawów, ważne jest, aby zaradzić wszelkim zmianom w widzeniu poprzez zaplanowanie badania wzroku. Nieleczona retinopatia cukrzycowa może spowodować trwałą utratę wzroku.
Objawy retinopatii cukrzycowej obejmują:
- Rozmazany obraz
- Widzenie, które staje się niewyraźne, a następnie nagle wraca do ostrości
- Nagłe pojawienie się lub znaczne zwiększenie mętów w oku
- Słabe widzenie w nocy
- Puste plamy lub ciemne cienie w polu widzenia
Im dłużej chorujesz na cukrzycę, tym większe jest ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej. Podobnie, im dłużej objawy nie są leczone, tym stają się poważniejsze.
Coroczne badanie wzroku pozwala wykryć objawy retinopatii cukrzycowej i wcześniej wdrożyć leczenie.
Jaskra
Według Fundacji Badań nad Jaskrą ryzyko zachorowania na jaskrę jest dwukrotnie większe u osób nie chorujących na cukrzycę .
Jaskra jest potencjalnie prowadzącą do slepoty chorobą oczu, zwykle spowodowaną zwiększonym ciśnieniem wewnątrz oka.
Jak wspomniano wcześniej, cukrzyca może powodować rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych wewnątrz oka. Te naczynia krwionośne są delikatne i mogą łatwo przeciekać.
Jeśli w przedniej części oka w pobliżu tęczówki wyrosną nieprawidłowe naczynia krwionośne , mogą zablokować strukturę, przez którą musi odpływać ciecz wodnista (która jest stale wytwarzana wewnątrz oka), aby utrzymać normalne ciśnienie w oku. Kiedy to nastąpi, wzrasta ciśnienie wewnątrz oka, co może spowodować jaskrę i utratę wzroku.
ZOBACZ POWIĄZANE: Związek między cukrzycą a jaskrą
Obrzęk plamki
Cukrzyca i retinopatia cukrzycowa mogą powodować stan zwany obrzękiem plamki.
Schorzenie charakteryzuje się gromadzeniem płynu w plamce żółtej – części siatkówki, która zapewnia najbardziej szczegółowe widzenie. To gromadzenie się płynu jest spowodowane nieszczelnością naczyń krwionośnych, co jest skutkiem retinopatii cukrzycowej.
Podstawowym objawem cukrzycowego obrzęku plamki jest bezbolesne, niewyraźne widzenie.
Długotrwały lub ciężki obrzęk plamki spowodowany cukrzycą może spowodować trwałą utratę ostrości wzroku .
Zaćma
Zaćma jest najczęstszą chorobą oczu u diabetyków.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia u osób chorych na cukrzycę ryzyko wystąpienia zaćmy jest aż pięciokrotnie większe niż u osób nie chorujących na cukrzycę, a w przypadku cukrzycy zaćma zwykle pojawia się wcześniej.
Objawy zaćmy cukrzycowej obejmują:
- Niewyraźne widzenie
- Widzenie aureoli wokół świateł
- Zwiększone odblaski
- Nieznacznie zmniejszone widzenie kolorów
Wydaje się, że cukrzyca zwiększa ryzyko zmian oksydacyjnych i osmotycznych (bilansu płynów) w soczewce oka, które skutkują powstaniem zaćmy.
Bądź na bieżąco z rutynowymi badaniami wzroku
Jeśli cierpisz na cukrzycę lub jesteś na nią narażony, niezwykle ważne jest coroczne badanie wzroku, aby lekarz okulista mógł sprawdzić stan Twoich oczu.
Wszystkich wymienionych powyżej cukrzycowych problemów z oczami można uniknąć, kontrolując poziom cukru we krwi i poddając się rutynowym badaniom oczu, aby upewnić się, że oczy pozostają tak długo zdrowe, jak to tylko możliwe.