Bakteryjne zapalenie spojówek to jeden z najczęściej spotykanych problemów ocznych w medycynie. Większość przypadków ma charakter ostry, samoograniczający się. Ze względu na dużą częstość występowania ma duży wpływ na społeczeństwo pod względem opuszczonych dni w szkole lub pracy. Antybiotyki mogą przyspieszyć ustępowanie objawów i eliminację drobnoustrojów, dlatego są zwykle stosowane w celu umożliwienia pacjentom szybszego powrotu do codziennych czynności i ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.
Przewlekłe i ostre postacie bakteryjnego zapalenia spojówek, zwykle wywołane odpowiednio przez Chlamydia trachomatis i Neisseria, są całkowicie różnymi jednostkami, które wiążą się z wysokimi poziomami zachorowalności oczu i całego organizmu.
Bakteryjne zapalenie spojówek może dotyczyć jednego lub obu oczu. Ten artykuł skupi się przede wszystkim na ostrych postaciach bakteryjnego zapalenia spojówek
- Bakteryjne zapalenie spojówek – objawy:
- Bakteryjne zapalenie spojówek – przyczyny
- Diagnoza bakteryjnego zapalenia spojówek
- Bakteryjne zapalenie spojówek – leczenie
- Bakeryjne zapalenie spojówek u noworodków
- Zapobieganie bakteryjnemu zapaleniu spojówek
- Wirusowe zapalenie spojówek a bakteryjne zapalenie spojówek – jaka jest różnica?
Bakteryjne zapalenie spojówek – objawy:
- Zaczerwienienie oka
- Pieczenie, swędzenie, uczucie piasku, łagodny ból lub dyskomfort w oku
- Gęsty, lepki wydzielina z oka
- Opuchnięte i/lub zaczerwienione powieki
Wiele przypadków łagodnego bakteryjnego zapalenia spojówek ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch i bez żadnego specjalnego leczenia. Mycie oczu w ciągu dnia ciepłą wodą i czystą szmatką lub sterylnym wacikiem oraz stosowanie nawilżających kropli do oczu, znanych również jako sztuczne łzy, może pomóc złagodzić objawy. Jednak zalecane są krople do oczu lub maści z antybiotykiem, szczególnie w cięższych przypadkach bakteryjnego zapalenia spojówek.
Ogólnie rzecz biorąc, ludzie cierpiący na bakteryjne zapalenie spojówek całkowicie zdrowieją, a stan nie powoduje żadnych komplikacji. Jeśli jednak bakteryjne zapalenie spojówek wystąpi u noworodków lub osób z osłabionym układem odpornościowym, na przykład zarażonych wirusem HIV lub przechodzących leczenie nowotworu, może to być bardzo poważne i należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza okulisty lub optometrysty klinicznego.
Ponadto każdy, kto doświadcza ciężkich objawów, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza. Obejmują one:
- Intensywny ból oka
- Ekstremalne zaczerwienienie oka
- Niemożność otwarcia oka
- Duża wrażliwość na światło
- Niewyraźne widzenie, które utrzymuje się po wytarciu wydzieliny
Ponadto, jeśli objawy są łagodne, ale nie ustępują, należy również zasięgnąć porady lekarskiej.
Bakteryjne zapalenie spojówek może dotykać ludzi w każdym wieku, ale częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Jest bardzo zaraźliwe, co oznacza, że można je łatwo przenosić z osoby na osobę. Z tego powodu ważne jest, aby osoby cierpiące na bakteryjne zapalenie spojówek podjęły kroki, aby uniknąć przenoszenia go na inne osoby, takie jak dbanie o higienę osobistą.
Bakteryjne zapalenie spojówek – przyczyny
Najczęstszymi przyczynami bakteryjnego zapalenia spojówek są następujące rodzaje bakterii:
- Staphylococcus aureus
- Staphylococcus epidermidis
- Streptococcus pneumoniae
- Haemophilus influenzae; to nie to samo co grypa, którą wywołuje wirus
- Rzadziej infekcja może być wynikiem następujących infekcji przenoszonych drogą płciową: chlamydioza i rzeżączka
- Bakteryjne zapalenie spojówek wywołane przez chlamydiozę lub rzeżączkę jest poważniejsze i wymaga leczenia przez lekarza.
Diagnoza bakteryjnego zapalenia spojówek
Gdy objawy są łagodne, często można postawić diagnozę bakteryjnego zapalenia spojówek bez wizyty u lekarza, a ten stan można leczyć w domu. Jeśli jednak istnieje jakakolwiek niepewność lub niepokój co do schorzenia lub objawy są poważne, bardzo ważna jest wizyta u lekarza.
Lekarz zbada historię choroby i zapyta, czy ktoś, kogo zna, mógł niedawno mieć infekcję oka. Zbada oczy i oceni występujące oznaki i objawy, uważając, aby wykluczyć ostre wirusowe zapalenie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek i inne poważniejsze choroby oczu, takie jak zapalenie błony naczyniowej oka.
W większości przypadków nie będzie konieczne zlecanie badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia diagnozy. Jednak w przypadkach, które są ciężkie lub nie reagują na leczenie, a także w przypadku niemowląt, lekarz może pobrać wymaz z powieki i przetestować go w celu ustalenia przyczyny infekcji i upewnienia się, że podejście terapeutyczne jest prawidłowe.
Bakteryjne zapalenie spojówek – leczenie
Łagodne przypadki bakteryjnego zapalenia spojówek często ustępują w ciągu 1-2 tygodni bez specjalnego leczenia.
Następujące domowe środki zaradcze i leki dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić dyskomfort spowodowany zapaleniem spojówek:
- Delikatnie czyszcząc wydzielinę z oka czystą szmatką, sterylnym wacikiem lub wacikiem nasączonym wodą
- Stosowanie nawilżających kropli do oczu, zwanych sztucznymi łzami, które są dostępne bez recepty; należy uważać, aby nie użyć kropli do drugiego oka, jeśli tylko jedno oko jest zakażone
- Przyłożenie do oka zimnego lub ciepłego kompresu, czystej szmatki nasączonej wodą
- Unikanie używania soczewek kontaktowych do czasu ustąpienia infekcji
Antybiotyki na zapalenie spojówek
Krople do oczu z antybiotykiem lub maść do oczu mogą pomóc w szybszym wyleczeniu infekcji. Jednak nie zawsze są one potrzebne, a wiele przypadków łagodnego bakteryjnego zapalenia spojówek ustępuje samoistnie, bez leczenia antybiotykami.
Miejscowe antybiotyki są zwykle zalecane w cięższych lub uporczywych przypadkach bakteryjnego zapalenia spojówek, a krople do oczu zwykle preferowane są w celu ułatwienia stosowania.
Rzadziej, gdy przyczyną bakteryjnego zapalenia spojówek jest chlamydioza lub rzeżączka, może być konieczne podanie doustne lub wstrzyknięcie antybiotyków.
Komplikacje
Większość przypadków łagodnego bakteryjnego zapalenia spojówek ustępuje całkowicie, nie powodując żadnych powikłań. Jednak w niewielkiej liczbie ciężkich przypadków infekcja może spowodować poważne komplikacje, w tym:
- Wrzody na rogówce oka
- Uszkodzenie wzroku
- Zapalenie ucha środkowego, infekcja ucha
- Jeśli dana osoba doświadcza jakichkolwiek poważnych objawów lub obawia się infekcji oka, zaleca się niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem.
Bakeryjne zapalenie spojówek u noworodków
Niemowlęta mogą być dotknięte różnymi rodzajami zapalenia spojówek, w tym bakteryjnym zapaleniem spojówek. U noworodków nazywa się to noworodkowym zapaleniem spojówek. U niemowląt z bakteryjnym zapaleniem spojówek zwykle w ciągu 1-14 dni od urodzenia pojawiają się opuchnięte, czerwone powieki i wydzielina z oczu.
Oczy dziecka mogą zostać zainfekowane bakteriami matki podczas porodu, w tym pospolitymi odmianami wymienionymi powyżej, a rzadziej chlamydiozą i rzeżączką.
Bakteryjne zapalenie spojówek u niemowląt może być bardzo poważne i wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Jest leczone antybiotykami i może wymagać skierowania do specjalisty.
Zapalenie spojówek u niemowląt jest czasami mylone z lepkimi oczami spowodowanymi zablokowanym kanałem łzowym. Jednak zablokowany kanał łzowy nie spowoduje zaczerwienienia ani obrzęku.
Zapobieganie bakteryjnemu zapaleniu spojówek
Chociaż nie zawsze możliwe jest zapobieganie bakteryjnemu zapaleniu spojówek, podjęcie następujących kroków może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji:
- Unikanie kontaktu z osobami, które mają zaczerwienione oczy
- Utrzymywanie dobrej higieny, np. częste mycie rąk wodą z mydłem lub stosowanie środków do dezynfekcji rąk
- Unikanie dotykania oczu, gdy ręce nie są czyste
Jeśli masz bakteryjne zapalenie spojówek, następujące działania mogą pomóc uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby:
- Utrzymywanie dobrej higieny, np. częste mycie rąk mydłem i wodą lub stosowanie środków do dezynfekcji rąk, zwłaszcza po leczeniu oczu
- Czyszczenie okularów
- Unikaj dotykania oczu w inny sposób niż podczas ich leczenia, ponieważ może to rozprzestrzeniać bakterie
- Częste pranie poszewek i ręczników oraz unikanie dzielenia się nimi z innymi
- Unikanie dzielenia się makijażem i kroplami do oczu
- W razie potrzeby nie uczęszczać do szkoły lub pracy do czasu ustąpienia objawów bakteryjnego zapalenia spojówek; dzieje się tak zazwyczaj, gdy oczy nie są już zaczerwienione i podrażnione
- Unikanie korzystania z basenów
- Ponadto nie należy nosić soczewek kontaktowych, dopóki objawy nie ustąpią, a nową parę należy założyć po ustąpieniu infekcji. Niektóre produkty do makijażu mogą również wymagać wyrzucenia i wymiany, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
Wirusowe zapalenie spojówek a bakteryjne zapalenie spojówek – jaka jest różnica?
Chociaż oba rodzaje zapalenia spojówek są wysoce zaraźliwe, przyczyny, niektóre objawy i leczenie są różne. Wirusowe zapalenie spojówek wywoływane jest przez wirusy, często z grupy wirusów wywołujących przeziębienie, powodujące wodnistą wydzielinę z oka i nie wymagające specjalnego leczenia. Bakteryjne zapalenie spojówek jest wywoływane przez bakterie, często gronkowce lub paciorkowce, rozprzestrzenia się poprzez złą higienę lub kontakt z innymi ludźmi lub owadami, powoduje gęstą, lepką wydzielinę z oka, a w niektórych przypadkach może wymagać kropli do oczu z antybiotykiem.