Nie każda lepkość oka jest spowodowana przez zapalenie spojówek u noworodka. Jeśli oczy Twojego malucha są trochę zaklejone, ale nie ma zaczerwienienia ani żółtej lub zielonej wydzieliny, może to być tylko przypadek lepkich oczu.
Jest to szczególnie powszechne u noworodków i małych dzieci, których kanaliki łzowe wciąż się rozwijają.
Lepkie oczy zwykle same się oczyszczają, ale możesz im pomóc, regularnie czyszcząc oczy dziecka watą namoczoną w wodzie, która została zagotowana i ponownie schłodzona.
Wytrzyj na zewnątrz, zaczynając od kącika każdego oka obok nosa. Nie zapomnij umyć rąk przed i po czyszczeniu; i użyj czystego kawałka waty do każdej chusteczki.
Jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko ma zapalenie spojówek, czy tylko lepkie oczy, poproś o poradę pielęgniarkę środowiskową, położną lub lekarza.
Zapalenie spojówek u noworodka – co to?
Zapalenie spojówek jest częstym schorzeniem oczu wśród dzieci, chociaż dorośli też mogą na nie cierpieć.
Dzieje się tak, gdy infekcja lub alergia powoduje zapalenie cienkiej tkanki wyścielającej wnętrze powieki (tzw. spojówki powiekowej) i białej części oka (spojówki gałki ocznej)
Stan zapalny powoduje, że naczynia krwionośne w oku stają się bardziej widoczne. To właśnie ten objaw sprawia, że białka oka są czerwone lub różowe,
Czasami zapalenie spojówek jest spowodowane przez wirusa. W takich przypadkach może to przypominać grypę lub przeziębienie. Może być również spowodowane infekcją bakteryjną lub reakcją alergiczną.
Podobnie jak przeziębienie lub grypa, wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek może się łatwo rozprzestrzeniać. Czasami Twoje dziecko może mieć również inne objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar, kaszel lub ból ucha.
Zapalenie spojówek może być nieprzyjemne dla Twojego dziecka, ale zazwyczaj nie wpływa na jego wzrok. Rzeczy mogą czasami wydawać się trochę niewyraźne dla Twojego malucha, jeśli wydzielina pozostaje na powierzchni oka, ale zwykle ustępuje to po mrugnięciu lub przez ostrożne przetarcie oczu.
Jeśli kiedykolwiek podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć poważniejsze problemy ze wzrokiem, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Czy klejące oczy u niemowlaka to może być infekcja oka?
Niemowlęta mają łzawiące oczy, często już od urodzenia. U noworodków stan ten jest zwykle wynikiem zablokowania kanalików łzowych. Niemowlęta mają małe kanaliki łzowe, co oznacza, że łatwo się czopują wydzieliną lub łzami.
W miarę wzrostu otwierają się kanaliki, dzięki czemu łzy łatwiej odpływają (powracają do organizmu) i zmniejszają swą ilość w oczach. Kanały łzowe zwykle otwierają się przed trzecim miesiącem życia, chociaż niektóre dzieci nadal mają wydzielinę z zablokowanych kanalików w ciągu pierwszego roku życia. Jeśli oko jest lepkie, możesz po prostu zmyć śluz czystą szmatką nasączoną ciepłą wodą.
Ta wydzielina jest zazwyczaj przezroczysta lub żółta, ale może być również zielona. Jeśli Twoje dziecko ma infekcję oka, zauważysz zaczerwienienie w białku oka (zapalenie spojówek), a Twoje dziecko prawdopodobnie będzie miało swędzące lub bolesne oczy i może gorączkować.
Przy jakichkolwiek oznakach infekcji zabierz dziecko do lekarza.
Objawy i przyczyny zapalenia spojówek u noworodka
Noworodki z zapaleniem spojówek sączą wydzielnię z oczu od kilku dni do kilku tygodni po urodzeniu. Ich powieki stają się opuchnięte, czerwone i delikatne. Przyczyna zapalenia spojówek u noworodków jest często trudna do ustalenia, ponieważ w wielu przypadkach objawy nie różnią się w zależności od przyczyny.
Zapalenie spojówek u noworodka może być spowodowane zablokowanym kanalikiem łzowym, podrażnieniem wywołanym przez miejscowe środki przeciwdrobnoustrojowe podawane po urodzeniu lub zakażeniem wirusem lub bakterią przeniesionym z matki na dziecko podczas porodu. Nawet matki bez objawów w momencie porodu mogą przenosić bakterie lub wirusy na dzieci.

Zapalenie spojówek u noworodka – rodzaje
Do najczęstszych rodzajów zapalenia spojówek u noworodków należą:
Inkluzyjne (chlamydioza) zapalenie spojówek
Chlamydia trachomatis może powodować zapalenie spojówek i infekcje narządów płciowych (chlamydioza). Kobieta z nieleczoną chorobą może przekazać bakterie swojemu dziecku podczas porodu. Objawy inkluzyjnego zapalenia spojówek obejmują zaczerwienienie oka (oczu), obrzęk powiek i wydzielinę ropną. Mogą pojawić się od 5 do 12 dni po urodzeniu. Objawy mogą rozwinąć się wcześniej, jeśli worek owodniowy zostanie przerwany podczas porodu. Niektóre noworodki z chlamydiowym zapaleniem spojówek mogą mieć infekcję w innych częściach ciała. Bakterie mogą infekować płuca i nosogardło (miejsce, w którym tył nosa łączy się z jamą ustną).
Gonokokowe zapalenie spojówek
Neisseria gonorrhoeae może powodować rzeżączkowe zapalenie spojówek, a także infekcję przenoszoną drogą płciową zwaną rzeżączką. Kobieta z nieleczoną rzeżączką może przekazać bakterie swojemu dziecku podczas porodu. Objawy zwykle obejmują zaczerwienienie oczu, gęstą ropę w oczach i obrzęk powiek. Ten rodzaj zapalenia spojówek zwykle zaczyna się w pierwszych 2-5 dniach życia. Może również rozwinąć się w poważne infekcje krwi (bakteremię) oraz wyściółkę mózgu i rdzenia kręgowego (zapalenie opon mózgowych) u noworodków.
Chemiczne zapalenie spojówek
Kiedy krople do oczu są podawane noworodkom, aby zapobiec infekcji bakteryjnej, oczy noworodka mogą ulec podrażnieniu. Może to być zdiagnozowane jako chemiczne zapalenie spojówek. Objawy chemicznego zapalenia spojówek zwykle obejmują łagodne zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek. Objawy mogą trwać przeważnie od 24 do 36 godzin.
Inne noworodkowe zapalenie spojówek
Wirusy i bakterie inne niż Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae mogą powodować zapalenie spojówek. Na przykład bakterie, które normalnie żyją w pochwie kobiety i nie są przenoszone drogą płciową, mogą powodować zapalenie spojówek.
Ponadto wirusy wywołujące opryszczkę narządów płciowych i jamy ustnej mogą powodować zapalenie spojówek u noworodków i poważne uszkodzenie oczu. Matka może przekazać takie wirusy dziecku podczas porodu. Jednak opryszczkowe zapalenie spojówek występuje rzadziej niż zapalenie spojówek wywołane przez rzeżączkę i chlamydiozę. Objawy zwykle obejmują zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek z niewielką ilością ropy.
Zapalenie spojówek u noworodka – zapobieganie i leczenie
Aby zapobiec zapaleniu spojówek u noworodków umieszcza się krople lub maści w oczach noworodka – zwykle w ciągu 2-3 godzin od urodzenia. W przeszłości szpitale stosowały azotan srebra; obecnie szpitale najczęściej stosują krople do oczu z antybiotykiem, zazwyczaj erytromycyną. W czasie ciąży i przed porodem kobiety z opryszczką narządów płciowych powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie sposobów zminimalizowania prawdopodobieństwa rozprzestrzenienia się jej na noworodka.
Lekarze mogą leczyć antybiotykami noworodkowe zapalenie spojówek spowodowane infekcją bakteryjną. Będzie to zależeć od ciężkości infekcji i bakterii, które ją spowodowały. Niektóre antybiotyki stosuje się w postaci kropli do oczu lub maści do oka (miejscowo). Inne antybiotyki podaje się doustnie, dożylnie lub jako zastrzyk (domięśniowo).
Lekarze mogą leczyć zapalenie spojówek noworodka za pomocą kombinacji antybiotyków miejscowych i doustnych, dożylnych lub domięśniowych. Płukanie zakażonego oka noworodka roztworem soli fizjologicznej usunie wszelkie zanieczyszczenia, które mogą powstać w odpowiedzi na infekcję.
Jeśli zablokowany kanał łzowy powoduje zapalenie spojówek, pomocny może być delikatny, ciepły masaż między oczami a okolicą nosa. Jeśli zablokowany kanał łzowy nie ustąpi do 1 roku życia, noworodek może wymagać operacji.
Metody leczenia najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek u noworodków są następujące:
- Inkluzyjne (chlamydiowe) zapalenie spojówek
- Lekarze zwykle stosują doustne antybiotyki w leczeniu inkluzyjnego zapalenia spojówek.
- Gonokokowe zapalenie spojówek
- Lekarze podają dożylnie lub domięśniowo antybiotyki w leczeniu rzeżączkowego zapalenia spojówek.
3 naturalne środki łagodzące zapalenie spojówek u dziecka
Nawet jeśli Twoje dziecko ma bakterie powodujące zapalenie spojówek i potrzebuje antybiotyków, te domowe sposoby mogą pomóc złagodzić zapalenie spojówek i dyskomfort.
Uwaga: Do każdego oka używaj innej ściereczki lub wacika bawełnianego i pamiętaj, aby umyć każdą używaną szmatkę lub przedmiot, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się infekcji.
Mleko z piersi supermocnym uzdrowicielem
Mleko matki naprawdę jest najlepsze dla dziecka ! Mleczko z piersi ma niesamowite właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Składniki odżywcze obecne w mleku matki są bogate w mikroelementy. Nawet niektórzy lekarze zalecają używanie mleka matki, aby pomóc w leczeniu „różowego” oka.
Badanie z 2012 r. dotyczyło miejscowego stosowania mleka kobiecego i wykazało, że jest ono skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym w przypadku najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek u dzieci.
Możesz nakładać mleko matki bezpośrednio na oko dziecka lub za pomocą nasączonej szmatki lub wacika nałożonego na oko. Zrób to 2 do 3 razy dziennie.
Miód naturalny antybakteryjny
Dobrze znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych i antybiotycznych, miód może być skutecznie stosowany w infekcjach oczu. Wybieraj miód surowy, a nie pasteryzowany, ze względu na jego pełne właściwości.
Użyj ¼ szklanki miodu i wymieszaj z równą częścią letniej wody destylowanej. Za pomocą czystej ściereczki lub wacika nakładaj na oko 2 do 3 razy dziennie. Tylko do użytku zewnętrznego.
Herbata rumiankowa na zapalenie spojówek dziecka
Herbata rumiankowa słynie z właściwości chłodzących i uspokajających i doskonale łagodzi infekcje oczu.
Herbatę rumiankową lub kwiaty zaparzyć we wrzącej wodzie i odstawić do ostygnięcia. Nakładać na oczy ściereczką lub wacikiem 2-3 razy dziennie.