Rysy Na Okularach - Zobacz Jak Się Ich Pozbyć I NIE Zniszczyć Okularów

Czy istnieje sposób na rysy na okularach? Może jakieś triki, które pozbędą się rys z okularów? Internet jest pełen tzw. „domowych sposobów na rysy na okularach”, które brzmią sensownie, ale niestety mogą być bardzo szkodliwe. Być może o nich słyszałeś i chcesz spróbować naprawić okulary przy pomocy jednej z tych metod? Pod żadnym pozorem nie rób tego! Może to tylko pogorszyć sytuację. Wyjaśnimy dlaczego.

Istnieje kilka domowych środków zaradczych, takich jak pasta do zębów i soda oczyszczona, które rzekomo naprawiają zarysowania na okularach, jednak te metody wyrządzają więcej szkody niż pożytku soczewkom. Jakiekolwiek tarcie okularów, np. przy użyciu past do zębów, czy sody oczyszczonej zwiększa ryzyko dodatkowego porysowania okularów. W przypadku jakichkolwiek powłok, np. antyrefleksyjnej, może to dodatkowo całkowicie ją zniszczyć powodując, że szkła będą kompletnie niezdatne do użycia.

Aby pomóc obalimy kilka typowych sposobów na szybkie naprawy porysowanych soczewek i wyjaśnimy, jak można je prawidłowo naprawić, i czy w jest to w ogóle potrzebne w każdym przypadku.

Jak pozbyć się rys na soczewkach ?

Należy zrozumieć, że rysy to uszkodzenia mechaniczne, które trwale zmieniają daną soczewkę, i wbrew temu co głoszą szkodliwe informacje na temat domowych sposobów naprawy soczewek, pozybycie się rys jest niemożliwe.

Jedyną opcją jest wymiana soczewek na nowe, solidna rutyna dbania o okulary i prawidłowe czyszczenie ich powierzchni w przyszłości. W przypadku okularów tylko prawidłowa profilaktyka może uchronić je przed rysami. Aby dodatkowo zabezpieczyć soczewki, można zakupić je z dodatkowym utwardzeniem.

Czy domowe sposoby na rysy na okularach działają? Obalamy szkodliwe mity.

Jak pozbyć się rys z okularów domowe sposoby?

Okulary są przez wielu ludzi bardzo często używane i bez względu na to, jak bardzo jesteśmy ostrożni, zawsze istnieje ryzyko, że soczewki ulegną zarysowaniu lub zabrudzeniu w codziennym pędzie życia. Nawet najmniejsza rysa na okularach może wpłynąć na ostrość jeśli znajdzie się w polu widzenia.

NIE używaj pasty do zębów aby usunąć rysy z okularów.

Nie zalecamy używania pasty do zębów na soczewki okularowe, ponieważ może to doprowadzić do większego uszkodzenia soczewek.

Chemikalia ścierne zawarte w pastach do zębów mogą porysować powierzchnię soczewek i spowodować więcej uszkodzeń poprzez erozję wszelkich specjalistycznych środków do pielęgnacji soczewek. W przypadku okularów przeciwsłonecznych mogą również uszkodzić ciemny odcień i powłoki, które pomagają chronić oczy przed promieniowaniem UV.

Po nawet jednej próbie takiego czyszczenia prawdopodobnie okaże się, że soczewki nie poprawiają swej jakości i wydadzą się nieprzezroczyste lub „mętne”, bez względu na to, jak długo je czyściłeś.

NIE używaj sody oczyszczonej do usunięcia zadrapań z okularów.

Podobnie jak pasta do zębów, nigdy nie zalecamy używania sody oczyszczonej na porysowanych soczewkach, ponieważ prawdopodobnie spowodujesz więcej zarysowań.

Soda oczyszczona może w rzeczywistości zniszczyć ich wbudowane funkcjonalności. Po zmianie powierzchni soczewki, okulary mogą nie działać tak, jak powinny i stać się mętne lub matowe, co może dodatkowo utrudniać widzenie.

Najlepiej NIE próbuj żadnych domowych trików by usunąć rysy na okularach.

Gdy kupisz nowe okulary Twój optyk powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji okularów oraz o tym, jak utrzymać je w czystości i bez zarysowań w przyszłości. Dokona również drobnych korekt w dopasowaniu oprawki, aby upewnić się, że są wygodnie i bezpiecznie, dzięki czemu nie spadną ani nie ulegną uszkodzeniu.

Dlaczego okulary tak łatwo się rysują?

dlaczego okulary tak łatwo się rysują?

Jeśli czujesz, że Twoje okulary są porysowane bez względu na to, co robisz to nie jesteś sam! Jest kilka rzeczy, które sprawiają, że okulary są podatne na zarysowania.

 • Większość soczewek nie jest szklana.
  • Nowoczesne okulary wykonane są ze specjalnego tworzywa sztucznego (CR-39). Materiały te są trwałe i bardziej odporne na codzienne zużycie. Plastik jest również bezpieczniejszy niż szkło podczas noszenia blisko oczu, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko pęknięcia lub rozbicia. Plastik jednak dość łatwo się zarysowuje, stąd niezwykle ważna jest solidne dbanie o okulary i dodatkowe uszlachetnienie powłokami „Hard”.
 • Pył łatwo przylega do soczewek.
  • Kurz i pyłki mają tendencję do przywierania do tworzywa sztucznego. Pocieranie okularów, gdy na soczewkach znajdują się pyłki lub kurz, może spowodować zarysowania. Z tego powodu pasta do zębów i soda oczyszczona, które mają ziarnistą konsystencję, nie naprawią porysowanych soczewek a wręcz je rysują.
 • Tkaniny są bardziej szorstkie, niż się wydaje.
  • Podczas czyszczenia okularów wiele osób popełnia błędy, które w rzeczywistości kończą się ich porysowaniem. Używanie koszuli, spódnicy czy spodni do czyszczenia soczewek może pokryć je małymi rysami – szczególnie gdy jest to dokonywane na sucho.
 • Środki czyszczące do użytku domowego mają duże właściwości ścierne.
  • Podobnie czyszczenie okularów za pomocą domowego środka do czyszczenia szyb usuwa z soczewek powłokę ochronną. Może to sprawić, że okulary będą jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia.

Czym wyczyścić porysowane okulary? Czy można wyczyścić porysowane okulary?

Proces czyszczenia już porysowanych okularów nie różni się niczym od standardowej profilaktyki okularów, które nie są porysowane. Można to zrobić w 8 prostych krokach. Aby dowiedzieć się więcej…

Przeczytaj nasz artykuł na temat prawidłowego czyszczenia okularów i dowiedz się jak tego dokonać.

Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne?

Podobnie jak zwykłe okulary korekcyjne – rys na okularach przeciwsłonecznych również nie da się naprawić. W przypadku okularów przeciwsłonecznych „domowe sposoby” prawdopodobnie uszkodzą też odcień soczewek i powłoki, które chronią oczy przed promieniowaniem UV.

Jak zapobiec zarysowaniom okularów i okularów przeciwsłonecznych?

Prawidłowe przechowywanie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w twardym futerale ochronnym, gdy ich nie nosisz, jest najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby chronić je przed codziennym zużyciem.

Kupując okulary, możesz również zapytać optyka o dodatkowe powłoki na soczewki, dzięki którym Twoje okulary będą wyglądać idealnie. Nie wszystkie okulary zawierają powłokę odporną na zarysowania, która jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli naprawdę martwisz się zarysowaniami. Soczewki dodatkowo utwardzone z powłoką oleofobową są odporne na zarysowania, dzięki czemu utrzymują okulary w doskonałym stanie, są antystatyczne, dzięki czemu odpychają pyłki i włókna, a także są odporne na rozmazywanie, dzięki czemu są czyste.

Czy optyk usunie rysy na okularach?

Żaden optyk nie usunie rys na okularach. Nie ma więc większego sensu wybierać się do optyka aby je usunąć. Nikt nie jest w stanie naprawić nawet tych najmniejszych uszkodzeń. W salonie optycznym optyk może użyć specjalistycznego urządzenia i preparatu do czyszczenia soczewek, aby określić, czy okulary są porysowane lub czy coś aby nie przykleiło się do powierzchni soczewki.

czy optyk usunie rysy na okularach?

Jeśli rysa zostanie znaleziona i faktycznie zindentyfikowana jako „rysa”, a nie zwykłe zabrudzenie – Twój optyk może zamówić nową parę soczewek pasujących do Twoich oprawek. Odbywa się to na Twoją prośbę, ale zawsze zalecana jest wymiana soczewek, jeśli zadrapanie znajduje się na linii wzroku.

Więc jeśli jednak chodzi o wymianę i naukę jak zapobiegać rysom w przyszłości – wybierz się do lokalnego, rzetelnego optyka! Wybierając soczewki okularowe, zapytaj swojego optyka o opcje powłok odpornych na zarysowania, które można do nich dodać. Jeśli Twoje okulary mają tendencję do porysowania, powłoki mogą na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze i nerwy w przyszłości. I pamiętaj o prawidłowej profilaktyce !

Co zrobić z porysowanym szkłem?

Jeśli zauważysz rysę na soczewkach lub jakiekolwiek uszkodzenie okularów lub okularów przeciwsłonecznych, Twój optyk może doradzić Ci najlepsze rozwiązanie. Porysowane szkła od okularów najlepiej wymienić, jeśli rysy na okularach są umieszczone w polu widzenia.

Jeśli jednak rysy na okularach nie są umieszczone w polu widzenia to poza estetyką takie okulary wciąż działają jak należy.

Czy porysowane okulary mogą powiększyć wadę wzroku?

Nie. Porysowanie okulary nie powiekszą wady wzroku. Jeśli jednak jest ich dużo i są w linii widzenia użytkownika to mogą znacznie zmniejszyć komfort widzenia. Zacznie to stopniowo męczyć oczy. W takim wypadku mocno zalecana jest wymiana soczewek na nowe, gdyż okulary tracą swoje medyczne właściwości.

Zadaniem soczewek korekcyjnych jest skupienie promieni świetlnych wpadających do oka bezpośrednio na siatkówkę. Jednak gdy na soczewkach okularowych pojawiają się rysy, promienie światła zakrzywiają się w nieregularnych kierunkach, co powoduje zniekształcenie i rozmycie obrazu.

Jeśli spędzisz dzień, mrużąc oczy lub starając się skoncentrować, Twoje oczy mogą w końcu się zmęczyć. Tymczasowe zmęczenie, którego doświadczasz, nie spowoduje trwałego uszkodzenia oczu i powinno zniknąć, gdy soczewki przestaną mieć rysy.

Zadrapania na okularach mogą powodować nie tylko zmęczenie oczu, ale także ból głowy. Twój mózg otrzymuje obraz z siatkówki każdego oka. Mózg łączy obrazy z lewego i prawego oka a następnie przetwarza je jako jeden trójwymiarowy obraz.

Jeśli obraz z jednego oka lub obu oczu nagle stanie się mniej wyraźny z powodu porysowanych okularów, możesz odczuwać dyskomfort i ból głowy. Jest to również tymczasowe i ustępuje, gdy soczewki okularowe będą wolne od zadrapań.

Smugi na okularach – jak zapobiegać?

Jeśli widzisz smugę lub ślad na okularach, próbujesz przetrzeć soczewki czymkolwiek, co masz pod ręką – rogiem swetra czy chusteczką higieniczną. Jednak robienie tego może skończyć się rozprowadzaniem brudu lub kurzu na Twoich okularach. Nawet to powoduje drobne rysy na okularach!

Czego nie robić:

Należy unikać używania odzieży do czyszczenia soczewek, ponieważ niektóre włókna mogą powodować drobne zadrapania i niewielkie uszkodzenia.

Jak wypolerować rysy na okularach?

Niewskazana jest jakakolwiek próba polerowania uszkodzeń mechanicznych na okularach jakimi są rysy na okularach. Może to spowodować, że będzie ich jeszcze więcej, a w przypadku soczewek z powłokami (antyrefleksyjna, blue light itp.) spowoduje to dodatkowo uszkodzenie powłoki i okulary będą kompletnie niezdatne do użycia. Polerowanie to nic innego jak tarcie soczewki, a to praktycznie zawsze niesie ze sobą ryzyko zniszczenia soczewki czy powłoki.

Warto też zaznaczyć, że próby polerowania na sucho w celu naprawienia rys na okularach w wielu przypadkach unieważnia gwarancję na produkt medyczny jakim są okulary.

Podsumowując

Jeśli masz zadrapanie na okularach, staraj się nie rozmazywać jej palcem ani koszulą. Poczekaj, aż wrócisz do domu i dokładnie wyczyść okulary, aby nie spowodować głębszej lub większej rysy.

Nie próbuj żadnych domowych sposobów na rysy, takich jak pasta do zębów lub soda oczyszczona, które mogą pogłębić rysę. Może to jeszcze bardziej uszkodzić Twoje okulary.

Małe zadrapania to nie koniec świata, ale możesz zrobić coś, aby uniknąć kolejnych zadrapań. Jeśli rysy zaczęły utrudniać widzenie lub utrudniać prowadzenie pojazdu, skontaktuj się z optykiem.

error: Ta treść jest chroniona!