Oczopląs to stan, w którym oczy mimowolnie poruszają się w powtarzalnym ruchu. Kiedy ten ruch odbywa się z boku na bok, nazywa się to oczopląsem poziomym. Jeśli wypiłeś za dużo alkoholu, możesz doświadczyć upośledzenia, któremu towarzyszy właśnie ten rodzaj oczopląsu.
Testy na obecność oczopląsu poziomego są powszechnie przeprowadzane przez organy ścigania w celu wykrycia jazdy pod wpływem alkoholu, chociaż alkohol nie jest jedyną rzeczą, która może wywołać ten stan.

Co powoduje oczopląs poziomy?
Oczopląs poziomy wiąże się ze znacznym spożyciem alkoholu podczas jednego posiedzenia, dlatego organy ścigania przeprowadzają testy pod kątem tego stanu, jeśli podejrzewa się jazdę pod wpływem alkoholu.
Kiedy dana osoba spożyła nadmierną ilość alkoholu, funkcja kontroli nad gałkami ocznymi staje się upośledzona. A gdy jest osłabiona, układ nerwowy może stracić koncentrację i kontrolę ruchów gałek ocznych. Może to prowadzić do oczopląsu poziomego.
Czynniki takie jak stres, zmęczenie i zażywanie niektórych narkotyków mogą również wywołać oczopląs i obniżyć zdolność koncentracji. W wielu przypadkach osoba dotknięta chorobą nie jest świadoma swojego stanu.
Jak wygląda oczopląs poziomy?
Oczopląs poziomy obejmuje niekontrolowane ruchy gałek ocznych, które szarpią z boku na bok. Osoba z oczopląsem poziomym nie może skupić się bezpośrednio na pojedynczym obiekcie lub punkcie w oddali z powodu konsekwentnego szarpania oczami.
Niektóre inne oznaki zatrucia mogą towarzyszyć oczopląsowi poziomemu. Może to obejmować niewyraźną mowę, wymioty, nieskoordynowane ruchy, zmiany w zachowaniu i/lub dezorientację.
Jeśli oczopląs poziomy jest spowodowany zmęczeniem, osoba może doświadczać takich rzeczy, jak zawroty głowy, zmiany nastroju, opóźnione odruchy i / lub zaburzenia oceny sytuacji.
Oczopląs poziomy i badanie trzeźwości w terenie
Testy trzeźwości w terenie to narzędzie stosowane przez organy ścigania, gdy podejrzewają, że ktoś prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu. Ten problem wywołują też narkotyki i dopalacze. Podczas badania policjant szuka oznak upośledzenia alkoholowego, prosząc kierowcę o wykonanie różnych prostych czynności wymagających pełnej uwagi (w stanie nietrzeźwości trudno jest skupić się na więcej niż jednej rzeczy na raz).
Funkcjonariusz może poprosić kierowcę, aby szedł w linii prostej, liczył wstecz lub recytował część alfabetu, a także inne krótkie, nieskomplikowane czynności.
Brak umiejętności wykonywania tych zadań sugeruje, że dana osoba nie jest również w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu, ponieważ prowadzenie pojazdu wymaga uwagi i skupienia się na kilku różnych rzeczach jednocześnie.
Oprócz obserwacji tych zadań funkcjonariusz wykonuje badanie oczopląsu. Odbywa się to poprzez badanie oczu kierowcy i poszukiwanie konkretnych wskazówek, które wskazują na obecność oczopląsu.
Jak przebiega badanie oczopląsu poziomego?
Poziomy test oczopląsu wzrokowego jest częścią terenowego badania trzeźwości, w którym funkcjonariusz bada oczy kierowcy i sprawdza, jak dobrze (lub słabo) wydają się skupiać. Podczas testu wykonywane są następujące czynności:
Kierowca znajduje się z dala od wizualnych rozpraszaczy, takich jak sygnalizacja świetlna i światła patrolowe.
Jeśli nosi okulary, kierowca jest proszony o zdjęcie okularów.
Funkcjonariusz informuje kierowcę, że zamierza zbadać mu oczy.
Po podaniu tych informacji funkcjonariusz trzyma przedmiot, taki jak długopis, w odległości ok. 30 cm przed twarzą kierowcy. Kierowcy mówi się, aby podążał za długopisem za pomocą oczu, gdy porusza się on powoli z boku na bok. Powtarza się to dwa lub więcej razy dla każdego oka.
Funkcjonariusz bada oczy kierowcy, który podąża za piórem tam i z powrotem, szukając oznak oczopląsu.
Istnieją trzy wskazówki, które mogą wskazywać na obecność oczopląsu w każdym oku (maksymalnie sześć wskazówek między obojgiem oczu). Funkcjonariusz może wykorzystać te wskazówki, aby ustalić, czy kierowca jest pod wpływem alkoholu. Obejmują one:
- Oko wyraźnie drży, gdy podąża za piórem z boku na bok, zamiast poruszać się płynnie. Nazywa się to brakiem płynnego pościgu.
- Oko wyraźnie drga, gdy patrzy się jak najdalej w jedną stronę przez co najmniej cztery sekundy. Nazywa się to wyraźnym i utrzymującym się oczopląsem przy maksymalnym odchyleniu.
- Oko zaczyna szarpać, gdy przesuwa się na bok przed osiągnięciem 45 stopni. Nazywa się to początkiem oczopląsu przed 45 stopniami.
Jeśli funkcjonariusz wykryje niekontrolowane ruchy gałek ocznych podczas testu, przytrzyma pióro w miejscu przez pełne cztery sekundy, aby potwierdzić obecność oczopląsu poziomego.
Chociaż test jest istotny, należy zauważyć, że nie jest to jedyny czynnik używany do weryfikacji jazdy pod wpływem alkoholu.
Inne rodzaje oczopląsu
Oprócz poziomego istnieją inne rodzaje oczopląsu, które dana osoba może mieć. Warunek może być nabyty lub obecny od urodzenia. Może też poruszać się w różnych kierunkach.
Istnieją dwa kluczowe rodzaje oczopląsu:
- Oczopląs wahadłowy – gdy oczy poruszają się ruchem wahadłowym.
- Oczopląs „szarpany” – gdy oczy poruszają się w jednym kierunku, a następnie szybko szarpią w przeciwnym kierunku.
Oczopląs może poruszać się w kilku kierunkach: z boku na bok, w górę i w dół lub ruchem okrężnym.
Wrodzony oczopląs występuje po urodzeniu i może być dziedziczony. Ten typ oczopląsu powoduje niewyraźne widzenie bardziej niż „chwiejne” widzenie.
Oczopląs nabyty pojawia się w późniejszym okresie życia z powodu urazu, spożycia alkoholu lub zażywania narkotyków. Niektóre choroby i stany neurologiczne mogą również powodować oczopląs.
Skontaktuj się z lekarzem okulistą, jeśli wystąpią objawy oczopląsu, takie jak:
- Przechylasz głowę, aby widzieć wyraźnie
- Drżenie w polu widzenia
- Wrażliwość na światło i/lub problemy z widzeniem w słabym świetle
- Zawroty głowy
- Inne problemy ze wzrokiem
Ważne jest, aby rozpoznać te objawy, ponieważ mogą one wskazywać na poważną chorobę u podłoża tego zjawiska. Twój lekarz okulista przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku, aby sprawdzić stan twoich oczu, ocenić oczopląs i ustalić odpowiedni przebieg leczenia.