Migrena Oczna I Migrena Wzrokowa: Jaka Jest Różnica?

Migrena oczna jest rzadkim stanem charakteryzującym się tymczasową utratą wzroku lub nawet chwilową ślepotą w jednym oku. Migreny oczne są spowodowane zmniejszonym przepływem krwi lub skurczami naczyń krwionośnych w siatkówce.

W przypadku migreny ocznej widzenie w zajętym oku zazwyczaj wraca do normy w ciągu godziny. Migreny oczu mogą być bezbolesne lub mogą wystąpić wraz z migrenowym bólem głowy (lub po nim) . Migreny oczne nazywane są również migrenami siatkówkowymi .

Niestety, „migrena oczna” jest często używana do opisania znacznie bardziej powszechnego (i nieszkodliwego) stanu – nazywanego migreną wzrokową lub aurą migrenową. Migreny wzrokowe powodują również przejściowe zaburzenia widzenia. Ale problemy ze wzrokiem spowodowane migrenami wzrokowymi dotyczą obu oczu, a nie tylko jednego oka, i wydają się być nieco krótsze – zwykle trwają około 20 minut.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej migrenom ocznym (migrenom siatkówkowym) i migrenom wzrokowym (auram migrenowym).

Migrena oczna i objawy migreny wzrokowej

Objawy migreny ocznej na  ogół obejmują małą martwą plamkę, która wpływa na widzenie centralne w jednym oku. Ten martwy punkt staje się większy, co uniemożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdu lub czytanie chorym okiem.

W niektórych przypadkach może to mieć wpływ na całe pole widzenia jednego oka. Generalnie odcinek trwa mniej niż godzinę.

Wizualne objawy migreny  mogą się różnić i mogą obejmować:

Migreny wzrokowe często pojawiają się nagle i mogą stwarzać wrażenie patrzenia przez pęknięte okno. Wizualna aura migreny zwykle porusza się w polu widzenia i znika w ciągu 30 minut. 

 1. Migoczące martwe pole w środku lub w pobliżu środka pola widzenia
 2. Falisty lub zygzakowaty pierścień kolorowego światła otaczający centralny martwy punkt
 3. Martwy punkt, który powoli migruje przez pole widzenia

Objawy migreny wzrokowej zwykle dotyczą obu oczu i trwają krócej niż 30 minut. Migrenowy ból głowy może wystąpić wkrótce po ustąpieniu objawów migreny wzrokowej.

Jeśli doświadczasz martwego punktu lub innych zaburzeń widzenia i nie masz pewności, czy jest to migrena oczna (migrena siatkówkowa) czy migrena wzrokowa, zakrywaj jedno oko na raz. Jeśli zaburzenie widzenia dotyczy tylko jednego oka, prawdopodobnie jest to migrena oczna. Jeśli dotyczy obu oczu, prawdopodobnie jest to migrena wzrokowa.

Ale nie ryzykuj. Jeśli nagle wystąpią jakiekolwiek martwe pola widzenia, natychmiast skonsultuj się z okulistą . Tylko okulista może stwierdzić, czy przejściowe problemy ze wzrokiem są nieszkodliwe, czy też są objawem czegoś poważnego, takiego jak odwarstwienie siatkówki lub udar oka .

Co powoduje migreny oczne i wzrokowe?

Dokładna przyczyna migreny ocznej może być trudna do ustalenia. Ale uważa się, że występują one z powodu tych samych rzeczy, które powodują migrenowe bóle głowy.

Migrenowe bóle głowy mają podłoże genetyczne, a niektóre badania mówią, że nawet 70% osób cierpiących na to zaburzenie ma rodzinną historię migreny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migreny są spowodowane aktywacją mechanizmu głęboko w mózgu, który prowadzi do uwalniania wywołujących ból substancji zapalnych wokół nerwów i naczyń krwionośnych głowy.

Badania wykazały zmiany w przepływie krwi do mózgu podczas migren ocznych (migren siatkówkowych) i aur migrenowych (migreny wzrokowe). Współczesna nauka nie wie, dlaczego tak się dzieje

Typowe „wyzwalacze” migreny, które mogą powodować napad migreny (zarówno migreny oczne, jak i migreny wzrokowe), obejmują:

 • Niektóre produkty spożywcze (takie jak dojrzewający ser i wędliny)
 • Napoje z kofeiną
 • Czekolada
 • MSG (i inne przetworzone dodatki do żywności)
 • Sztuczne słodziki
 • Palenie papierosów
 • Perfumy
 • Jasne lub migoczące światła

Stres i brak snu mogą również wywołać migrenę oczną lub migrenę wzrokową.

Leczenie i zapobieganie migrenom ocznym i wzrokowym

Jak już wspomniano, zaburzenia widzenia spowodowane przez migreny oczne i wzrokowe zwykle ustępują w ciągu godziny.

Gdy w momencie wykonywania czynności, które wymagają wyraźnego widzenia, wystąpi migrena oczna lub migrena wzrokowa, przerwij to, co robisz i zrelaksuj się, aż minie. Jeśli jedziesz, zjedź z drogi, zaparkuj pojazd i poczekaj, aż wzrok powróci do normy.

Jak najszybciej skontaktuj się z okulistą , lekarzem rodzinnym lub neurologiem w celu oceny epizodów migreny. Twój lekarz (lekarze) mogą poinformować Cię o najnowszych lekach migrenowych, w tym o tych, które mogą pomóc w zapobieganiu przyszłym atakom.

Dobrym pomysłem jest również prowadzenie dziennika diety i codziennych czynności. Może to pomóc w zidentyfikowaniu możliwych czynników wywołujących migreny oczne (migreny siatkówkowe) lub migreny wzrokowe (aury migrenowe).

Wiele ataków migreny jest związanych ze stresem. Możesz zmniejszyć częstotliwość ich występowania poprzez:

 • Unikanie typowych wyzwalaczy migreny
 • Zdrową dietę
 • Dużo snu
 • Kożystanie z eliminatorów stresu, takich jak joga czy masaż

Migreny można z powodzeniem leczyć, dzięki czemu występują rzadziej i są wyniszczające. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza w celu opisania objawów – w tym problemów ze wzrokiem – oraz omówienia możliwości leczenia i zapobiegania tej dolegliwości.

error: Ta treść jest chroniona!