Gradówka Na Powiece - Rozpoznaj Ją. Czego Nie Wolno Robić?

Gradówka często zaczyna się jako bardzo mały, czerwony, opuchnięty obszar powieki i na ogół nie jest infekcją. W ciągu kilku dni może zmienić się w bezbolesną, wolno rosnącą grudkę wielkości grochu i często można ją pomylić z jęczmieniem, czyli zakażeniem gruczołu łojowego powieki. Gradówka na powiece to nie jest jęczmień.

Jęczmień tworzy czerwoną, opuchniętą, bolesną grudkę na krawędzi lub wewnętrznej stronie powieki i zwykle występuje bliżej powierzchni powieki niż gradówka. Nieleczony jęczmień może spowodować powstanie gradówki. Nie próbuj ściskać ani drenować gradówki, ponieważ może to wymagać leczenia w celu prawidłowego gojenia.

Gradówka na powiece – diagnoza

Kiedy masz gradówkę, zwykle powinieneś spotkać się z okulistą lub optometrystą klinicznym. Ci specjaliści mogą zbadać gradówkę i zaoferować opcje leczenia.

Kiedy spotkasz się z okulistą, powinieneś spodziewać się:

 • Historia zdrowia: Podaj pełną historię zdrowia. Te informacje mogą pomóc twojemu lekarzowi znaleźć podstawowe problemy, które mogą przyczynić się do powstania gradówki.
 • Zewnętrzne badanie oczu: Twój usługodawca zbada twoje oko, powiekę, rzęsy i teksturę skóry.
 • Dokładne badanie powiek: Specjaliści: optometryści kliniczni i okuliści za pomocą biomikroskopu przyjrzą się nasadzie rzęs. Sprawdzą również ujścia gruczołów olejowych.

Z czego robi się gradówka? Przyczyny.

Gradówka może rozwinąć się, gdy coś zablokuje mały gruczoł łojotokowy w powiece. Te gruczoły pomagają utrzymać wilgoć w oku. Zablokowany gruczoł zaczyna zatrzymywać warstwę olejową i pęcznieje. W końcu płyn spłynie i możesz mieć twardy guzek na powiece.

Niektóre dodatkowe przyczyny gradówki to:

 • Trądzik różowaty (choroba skóry powodująca zaczerwienienie i trądzik).
 • Przewlekłe zapalenie powiek, zapalenie powiek (zaczerwienienie, obrzęk i podrażnienie).
 • Łojotokowe zapalenie skóry (skóra czerwona, sucha, łuszcząca się i swędząca).
 • Gruźlica.
 • Infekcje wirusowe.

Gradówka a jęczmień

Zrozumienie różnic między gradówką a jęczmieniem może pomóc w ustaleniu, który z nich możesz mieć. Gradówka to czerwony guzek na powiece, który pojawia się w przypadku zablokowania gruczołu łojowego. Jęczmień natomiast rozwija się tam, gdzie zaczynają się Twoje rzęsy lub pod powieką. Infekcje bakteryjne zwykle powodują jęczmień.

Gradówka na powiece leczenie – domowe sposoby

W większości przypadków gradówkę można leczyć w domu. Większość tego typu narośli znika w ciągu miesiąca lub krócej.

Po pierwsze, nigdy nie naciskaj na gradówkę ani nie próbuj jej przebić. Możesz zranić oko. Zamiast tego, do leczenia domowego, spróbuj:

 • Ciepłe okłady: Zmocz czystą ściereczkę ciepłą wodą. Trzymaj ją na chorym oku przez 15 minut. Zrób to co najmniej trzy razy dziennie, aby pomóc w otwarciu zablokowanego gruczołu łojowego.
 • Masaż: Delikatnie masuj powiekę kilka razy dziennie. Masuj codziennie przez kilka minut, używając lekkiego do średniego nacisku. Delikatny masaż może pomóc w otwarciu zablokowanego gruczołu łojowego.
 • Dobra higiena: nie noś makijażu oczu, gdy masz gradówkę. Po wyleczeniu gradówki utrzymuj obszar w czystości. Postępuj zgodnie z dobrymi praktykami zdrowia oczu i unikaj dotykania oczu.
 • Jeśli gradówka nie zniknie, zwróć się o pomoc do okulisty. Gradówka może wymagać odprowadzenia płynu przez małe nacięcie. Możesz również potrzebować zastrzyku sterydowego, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem okulistą.

Gradówka zdjęcia

gradówka zdjęcia
gradówka na powiece zdjęcia
gradówka zdjęcia

Czy można zapobiec gradówce na powiece?

Możesz uniknąć gradówki, przestrzegając odpowiedniej higieny. Niektóre podstawowe elementy dobrej higieny to:

 • Mycie rąk: Dokładnie i często myj ręce. Zanim dotkniesz oczu, umyj ręce.
 • Pielęgnacja soczewek kontaktowych: Umyj ręce przed zdjęciem soczewek kontaktowych. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić soczewki kontaktowe środkiem dezynfekującym i roztworem do czyszczenia soczewek. Zawsze wyrzucaj codzienne i ograniczone czasowo kontakty zgodnie z harmonogramem.
 • Mycie twarzy: myj twarz codziennie, aby usunąć brud i makijaż przed pójściem spać. Twój lekarz może zalecić czyszczenie powiek specjalnym peelingiem lub szamponem dla dzieci, szczególnie jeśli masz skłonność do zapalenia powiek.
 • Higiena makijażu: wyrzuć cały swój stary lub przeterminowany makijaż. Pamiętaj, aby wymieniać tusz do rzęs i cień do powiek co dwa do trzech miesięcy. Ponadto nigdy nie udostępniaj ani nie używaj makijażu innej osoby.

Gradówka ile trwa?

Przy odpowiednim zarządzaniu gradówka na powiece powinna zagoić się w ciągu tygodnia. Nieleczona gradówka może się utrzymywać od czterech do sześciu tygodni. Jeśli masz jedną gradówkę, możesz dostać również i drugą. Zachowaj zasady odpowiedniej higieny, aby zapobiec przyszłej gradacji.

Czy gradówka jest niebezpieczna?

Czy gradówka na oku jest zaraźliwa?

Gradówka nie jest zaraźliwa i jest spowodowana stanem zapalnym spowodowanym zablokowaniem gruczołu łojowego. Niemniej jednak należy uważać na infekcje bakteryjne, które mogą być związane z ingerencją w gradówkę, np. przebicie jej, lub próby wyciskania.

Co robić jak pęknie gradówka?

Pacjentowi może jednocześnie rozwijać się kilka gradówek na różnych powiekach. Gradówka na powiece może też samoistnie „pęknąć” i uwolnić do oka gęstą śluzową wydzielinę, która często wydziela się w kierunku tylnej części powieki, a nie przez skórę co często powoduje odnowienie gradówki.

Czy można wycisnąć gradówkę?

Nie! Ważne jest, aby nigdy nie próbować wyciskać ani ściskać gradówki, ponieważ może to wywołać reakcję zapalną, gdyż zawartość gradówki jest przenoszona przez tkanki miękkie ciała. Jeśli rozerwiesz skórę podczas próby przebicia gradówki, możesz również ryzykować infekcją bakteryjną. Nawet bez użycia gorącego kompresu gradówka w końcu ustąpi samoistnie, zwykle w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy.

Ile czasu goi się gradówka? Jak długo goi się oko po usunięciu gradówki?

Gradówka często znika bez leczenia w ciągu około miesiąca. Pierwszym zabiegiem leczniczym jest nakładanie na powiekę ciepłych okładów na 10 do 15 minut co najmniej cztery razy dziennie. Używaj letniej wody (nie gorętszej, niż możesz wygodnie włożyć rękę). Może to zmiękczyć utwardzone oleje blokujące kanał i prowadzić do drenażu i gojenia.
NIE WOLNO przebijać ani ściskać gradówki.

Jeśli gradówka nadal się powiększa, może być konieczne usunięcie jej metodą chirurgiczną. Najczęściej robi się to od wewnętrznej strony powieki, aby uniknąć blizny na skórze.

Ile kosztuje zabieg usunięcia gradówki?

Cena zabiegu usunięcia gradówki waha się w okolicach od 400 do 800 złotych.(dane na rok 2022)

error: Ta treść jest chroniona!