Wirusowe zapalenie spojówek może zakłócić codzienne życie. Podobnie jak zwykłe przeziębienie lub każda inna infekcja wirusowa, zwykle mija po około dwóch/trzech tygodniach. Wirusów, które powodują ten stan i inne, nie można wyleczyć za pomocą antybiotyków ani leków, ale objawy można złagodzić dzięki rutynowym zabiegom samoopieki w domu. Jak zawsze, jeśli objawy się pogorszą lub wystąpią nagłe, drastyczne zmiany w widzeniu, skonsultuj się z okulistą.
Wirusowe zapalenie spojówek jest wysoce zaraźliwe. Większość wirusów wywołujących zapalenie spojówek rozprzestrzenia się poprzez kontakt dłoni z oczami lub przedmioty skażone zakaźnym wirusem. Kontakt z zakaźnymi łzami, wydzielinami z oczu, kałem lub wydzielinami z dróg oddechowych może zanieczyścić ręce.
Wirusowe zapalenie spojówek może również rozprzestrzeniać się drogą kropelkową z dróg oddechowych. Ponieważ wirusowe zapalenie spojówek może być wysoce zaraźliwe, należy zalecić osobom zakażonym zapobieganie transmisji, np. częste mycie rąk, używanie oddzielnych ręczników i unikanie bliskiego kontaktu z innymi osobami w okresie zakażenia.
- Jak rozpoznać wirusowe zapalenie spojówek? Jak rozpoznać czy jest bakteryjne czy wirusowe?
- Jak długo trwa zapalenie spojówek wirusowe?
- Czy wirusowe zapalenie spojówek samo przejdzie?
- Czy z zapaleniem spojówek można chodzić do pracy?
- Co na wirusowe zapalenie oczu?
- Leczenie wirusowego zapalenia spojówek
- Czego nie robić przy zapaleniu spojówek?
- Jak zapobiegać wirusowemu zapaleniu spojówek?
- Wskazówki dotyczące soczewek kontaktowych przy wirusowym zapaleniu spojówek
Jak rozpoznać wirusowe zapalenie spojówek? Jak rozpoznać czy jest bakteryjne czy wirusowe?
Chociaż objawy zapalenia spojówek mogą być takie same bez względu na przyczynę to Twój okulista lub optometrysta kliniczny używa kilku symptomów, aby ustalić, czy infekcja jest bakteryjna czy wirusowa:
- Wiek: Wirusy powodują większość przypadków zapalenia spojówek u dorosłych. Bakterie i wirusy powodują mniej więcej taką samą liczbę infekcji zapalenia spojówek u dzieci.
- Infekcja ucha: Jeśli Twoje dziecko ma bakteryjne zapalenie spojówek, często w tym samym czasie ma również infekcję ucha.
- Ilość wydzieliny: duża ilość wydzieliny z oka jest zwykle oznaką infekcji bakteryjnej.
- Kolor lub odcień spojówek (białek) oka: Kolor łososiowy (jasnoróżowy) może być oznaką infekcji wirusowej. Czerwonawy kolor jest bardziej prawdopodobnym bakteryjnym zapaleniem spojówek.
- Jeśli jest w jednym lub obu oczach: Jeśli masz zapalenie spojówek w obu oczach, prawdopodobnie powoduje to wirus.
Jak długo trwa zapalenie spojówek wirusowe?
Większość przypadków wirusowego zapalenia spojówek jest łagodna. Infekcja zwykle ustępuje w ciągu 7 do 14 dni bez leczenia i bez żadnych długoterminowych konsekwencji. Jednak w niektórych przypadkach ustąpienie wirusowego zapalenia spojówek może trwać od 2 do 3 tygodni lub dłużej.
Okulista może przepisać leki przeciwwirusowe w leczeniu poważniejszych postaci zapalenia spojówek. Na przykład zapalenie spojówek wywołane wirusem opryszczki pospolitej lub wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Antybiotyki nie poprawią stanu wirusowego zapalenia spojówek; leki te nie są skuteczne przeciwko wirusom.
Czy wirusowe zapalenie spojówek samo przejdzie?
Tak, infekcja zwykle ustępuje w ciągu 7 do 14 dni bez leczenia i bez żadnych długoterminowych konsekwencji. Jednak w niektórych przypadkach ustąpienie wirusowego zapalenia spojówek może trwać od 2 do 3 tygodni lub dłużej.
Czy z zapaleniem spojówek można chodzić do pracy?
Zarówno bakteryjne, jak i wirusowe zapalenie spojówek są niezwykle zaraźliwe. Jeśli je masz, możesz łatwo zarazić każdego, kto ma z Tobą kontakt, przede wszystkim współpracowników. Dlatego ważne jest, aby nie chodzić do pracy. Chociaż istnieją sposoby na zminimalizowanie rozprzestrzeniania się różowego oka, dopóki jest ono aktywne, nadal możesz rozprzestrzeniać infekcję.
Jeśli masz wirusowe zapalenie spojówek, ale nie masz gorączki ani innych objawów, możesz chodzić do pracy lub szkoły za zgodą lekarza. Jeśli jednak nadal masz objawy, a Twoje działania w pracy lub szkole obejmują bliski kontakt z innymi ludźmi, powinieneś się odizolować.
Co na wirusowe zapalenie oczu?
- Użyj ibuprofenu lub leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty
- Stosować nawilżające krople do oczu (sztuczne łzy)
- Nie używaj kropli redukujących efekt czerwonych oczu, które mogą podrażniać oczy, jeśli masz zapalenie spojówek – mogą pogorszyć objawy
- Zastosuj ciepły kompres na oczy
Leczenie wirusowego zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek spowodowane wirusem nie wymaga leczenia, chyba że jest spowodowane wirusem opryszczki pospolitej, wirusem ospy wietrznej i półpaśca (ospa wietrzna/półpasiec) lub infekcją przenoszoną drogą płciową. Są to poważne infekcje, które wymagają leków przeciwwirusowych. Nieleczone mogą spowodować blizny w oku lub utratę wzroku.
Antybiotyki nie wyleczą zapalenia oka wywołanego przez wirusa.
Czego nie robić przy zapaleniu spojówek?
Jeśli masz zapalenie spojówek, możesz ograniczyć jego rozprzestrzenianie się na inne osoby, wykonując następujące kroki:
- Często myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund. Umyj je szczególnie dobrze przed i po czyszczeniu lub nałożeniu kropli do oczu lub maści na zainfekowane oko. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, do mycia rąk użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% alkoholu.
- Unikaj dotykania lub pocierania oczu. Może to pogorszyć stan lub przenieść go na drugie oko.
- Czystymi rękami wypłucz wydzielinę z okolic oczu kilka razy dziennie za pomocą czystej, mokrej myjki lub świeżej bawełnianej ściereczki. Po użyciu wyrzuć waciki, a zużyte myjki umyj gorącą wodą z detergentem, a następnie ponownie umyj ręce mydłem i ciepłą wodą.
- Nie używaj tego samego dozownika/butelki kropli do oczu zakażonych i niezakażonych.
- Często myj poszewki na poduszki, prześcieradła, myjki i ręczniki w gorącej wodzie i detergencie; umyć ręce po pracy z takimi przedmiotami.
- Przestań nosić soczewki kontaktowe, dopóki Twój okulista nie powie, że możesz je ponownie nosić.
- Wyczyść okulary, uważając, aby nie zanieczyścić przedmiotów (takich jak ręczniki do rąk), którymi mogą dzielić się inne osoby.
- Czyść, przechowuj i wymieniaj soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.
- Nie udostępniaj rzeczy osobistych, takich jak poduszki, myjki, ręczniki, krople do oczu, makijaż oczu lub twarzy, pędzle do makijażu, soczewki kontaktowe, etui na soczewki kontaktowe lub okulary.
- Nie korzystaj z basenów.
Jak zapobiegać wirusowemu zapaleniu spojówek?
Jeśli jesteś w pobliżu osoby z zapaleniem spojówek, możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, wykonując następujące czynności:
- Często myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund. Jeśli mydło i ciepła woda nie są dostępne, do mycia rąk użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% alkoholu.
- Umyj ręce po kontakcie z zarażoną osobą lub przedmiotami, których używa; na przykład umyj ręce po nałożeniu kropli do oczu lub maści na oko (oczy) osoby zakażonej lub po włożeniu pościeli do pralki.
- Unikaj dotykania oczu niemytymi rękami.
- Nie udostępniaj przedmiotów używanych przez zarażoną osobę; na przykład nie udostępniaj poduszek, myjek, ręczników, kropli do oczu, makijażu oczu lub twarzy, pędzli do makijażu, soczewek kontaktowych, pojemników na soczewki kontaktowe ani okulary.
- Unikaj ponownego zachorowania
- Ponadto, jeśli masz zapalenie spojówek, możesz podjąć kroki, aby uniknąć ponownego zakażenia po ustąpieniu infekcji:
Wskazówki dotyczące soczewek kontaktowych przy wirusowym zapaleniu spojówek
- Wyrzuć i wymień wszystkie pędzle do makijażu oczu lub twarzy, których używałeś podczas infekcji.
- Wyrzuć jednorazowe soczewki kontaktowe i etui, których używałeś podczas infekcji oczu.
- Wyrzuć roztwory do soczewek kontaktowych, których użyłeś, gdy twoje oczy były zainfekowane.
- Oczyść soczewki do przedłużonego noszenia zgodnie z zaleceniami.
- Wyczyść okulary i etui, których używałeś podczas infekcji.