OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, pozwalających ocenić narząd wzroku. Badanie wykorzystuje się głównie w diagnostyce chorób siatkówki, a co najważniejsze – jest nieinwazyjne, bezpieczne i zalecane zawsze w sytuacjach, kiedy zaczynamy gorzej widzieć.

Badanie tomograficzne OCT jest niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza zmian w obrębie części dna oka, tzw. plamki. Wykonywane jest przez doświadczonego okulistę-diagnostę, który wie, jak interpretować uzyskane obrazy, często też tomografia zastępuje angiografię fluoresceinową, wymagającą dożylnego podania kontrastu (fluoresceiny).

Tomografia OCT – co to jest

Tomografia OCT opiera się na analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki – w tym celu korzysta z mocno spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym. Jest całkowicie bezpieczne dla oka. Podczas badania uzyskuje się trójwymiarowe obrazy z przedniej i tylnej części oka w formie przekrojów, które analizuje się pod kątem rozwoju choroby,, wraz z analizą komórek zwojowych i pomiarem kąta przesączania.

Dzięki skaningowi optycznemu możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich zmian patologicznych oraz monitorowanie wdrożonego leczenia. Niewątpliwą zaletą tomografii OCT jest szybkość przeprowadzenia badania – trwa około 10 minut – oraz brak szkodliwego promieniowania, które mogłoby uszkodzić tkanki oka.

Istotny jest również fakt, że samo badanie jest wygodne, ponieważ odbywa się w pozycji siedzącej.  Następnie pacjent opiera podbródek na statywie i patrzy w jeden wyznaczony punkt – wtedy rozpoczyna się skanowanie oka. Obraz wyświetlany jest na ekranie i na bieżąco oceniany przez spejalistę wykonującego badanie.

Co wykrywa tomografia OCT

W kontekście badania oka tomografię OCT wykorzystuje się do oceny struktury siatkówki, grubości jej włókien nerwowych, oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nerwu wzrokowego. Standardowo badanie wykorzystuje się do diagnozy chorób oczu, jak na przykład zwyrodnienia plamki żółtej, diagnozy schorzeń rogówki, ciała szklistego oraz jaskry.

 

Co ciekawe, uzyskane przekroje z siatkówki są wykorzystywane również w diagnostyce innych poważnych schorzeń, jak na przykład cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby układu krwiotwórczego (zaliczamy do nich m.in. białaczkę).

Gdzie wykonać tommografię OCT w Kielcach?

Tomografia OCT służy do przeprowadzenia bezinwazyjnego, bezkontaktowego i bezbolesnego badania oczu. Może być powtarzana wielokrotnie i rekomendowana jest pacjentom w każdym wieku, w tym kobietom ciężarnym.

Wyniki tomografii są dość obszerne i zawsze powinny być interpretowane przez specjalistę. Najlepiej skorzystać z usług lekarzy okulistów lub dyplomowanych optometrystów klinicznych , dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszej oferty tomografii OCT w Kielcach EUROOPTYK- PORADNIA SŁABOWIDZENIA ul.Artwińskiego 1 tel.41 345-76-06 lub 608874653. Dysponujemy nowoczesnym tomografem, który jest uznawany za jeden z precyzyjniejszych na świecie, ponieważ umożliwiają badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0,001 mm).

OCT można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.

Jak pacjent trafia do nas na badanie:

1.Lekarz okulista zleca badanie – pacjent umawia się na badanie – pacjent otrzymuje wynik, z      którym wraca do okulisty, który interpretuje tomogramy i podejmuje decyzję o dalszym leczeniu.

lub

2.Jeśli Optometrysta Kliniczny po przesiewowych badaniach dna oka, pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego , przeglądzie przedniego odcinka oka oraz wywiadzie chorobowym stwierdza jakieś nieprawidłowości – kieruje pacjenta natychmiast do okulisty lub sugeruje wykonanie OCT lub/i pola widzenia. W ten sposób pacjent po badaniach OCT i POLA WIDZENIA, wstępnie dowiaduje się czy problem faktycznie istnieje. Jeśli tak, to wraz z pełnymi badaniami zostaje skierowany do Okulisty na leczenie.

Koszt badania OCT:120 zł w tym zawiera się zarówno badanie jaskrowe, żółtej plamki i pozostałych struktur siatkówki oraz ciała szklistego. POLE WIDZENIA:50 zł.