Okulary przeciwsłoneczne w dni pełne słońca do absolutne must have. Dlaczego? Ponieważ chronią nasze oczy przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Tylko jakie wybrać? Zebraliśmy garść praktycznych porad, które pomogą wybrać przede wszystkim bezpieczne dla oczu ochronne okulary.

Okulary przeciwsłoneczne dostępne w marketach lub sklepach ogólnodostępnych nie spełniają podstawowego kryterium, jakim jest posiadanie filtra UV. W praktyce okazuje się, że większość z nich to zwykłe plastiki, które mogą spowodować problemy, np. mogą powodować większe uszkodzenie struktur oka w porównaniu do niestosowania żadnej ochrony czy okularów.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to podstawa

Należy całkowicie omijać zakup okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła. Najpewniejszym są salony optyczne, które proponują modele renomowanych firm, na dodatek okulary posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające wysoką ochronę oczu. Mowa tutaj o filtrach, które minimalizują działanie szkodliwego promieniowania.

Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe w trzech zakresach, różniących się długością fal: UVA, UVB i UVC. Wystarczy mieć świadomość, że przy ciemnych soczewkach, które są typowe dla tzw. okularów z bazaru, źrenice rozszerzają się bardziej i do oka dociera większa ilość promieniowania UV i gdy osiąga 315 do 400 nanometrów, przyspiesza rozwój zaćmy, może też być przyczyną stanów zapalnych spojówek oraz rogówki. Wskazuje się również, że ten rodzaj promieniowania jest jedną z najważniejszych przyczyn zwyrodnienia siatkówki i żółtej plamki.

Dodajmy, że okulary dostępne na stacjach benzynowych, drogeriach, targowiskach czy nawet sklepach z różnymi artykułami są po prostu niebezpieczne dla oczu, ponieważ przepuszczają każdy rodzaj promieniowania, ponadto przekłamują kolory, a nawet ostrość, co stwarza zagrożenie np. w przypadku kierowania samochodem, ponadto są bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia.

Jakie kupić okulary przeciwsłoneczne?

Przy wyborze okularów należy zwracać uwagę na filtr, najlepiej wybierać filtr UVA. Informacja o klasie filtra powinna być wydrukowana na oprawie, przy zauszniku, lub naklejona na soczewce. Ponadto informacja powinna być dołączona do okularów w formie etykiety lub instrukcji. Bez znaczenia jest kolor szkieł przeciwsłonecznych – zabarwienie nie ma wpływu na ilość przepuszczanego promieniowania UV, ale ma bardzo duże znaczenie dla postrzegania obrazu, co jest ważne przy wrażliwych oczach lub np. przy wspinaczkach wysokogórskich.

Przy wyborze szkieł kierujemy się kategoriami. Na przykład kategoria 0 oznacza przepuszczalność światła od 80 do 100%, a kategoria 4 – przepuszczalność od 3 do 8% światła.

Jak czytać oznaczenia? Na przykład UV 400 oznacza, że soczewka jest w stanie zablokować fale o długości 400 nanometrów, czyli wszystkie trzy zakresy promieniowania UV. Uważa się, że tylko taki filtr chroni wzrok w 100% przed szkodliwym działaniem promieniowania.

 

Ponadto należy zwrócić uwagę na europejskie atesty. Symbolami, które świadczą o tym, że dany model okularów posiada filtr UV i spełnia podstawowe normy, są m.in. EN 166:2001, CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000.

Ważna jest również oprawa okularów. Wiadomo, że ją dobiera się pod typ urody i osobiste preferencje, ale powinna być dopasowana do wielkości i kształtu twarzy, a jej kolor – do karnacji. Przyjmuje się, że im większe okulary, tym lepiej.

Okulary kupuj tylko u optyka!

Okulary przeciwsłoneczne powinno się kupować tylko w sklepach optycznych. Na plus niewątpliwie jest wykwalifikowany personel, który odpowiednio dobierze zarówno szkła, jak i oprawki. Ponadto zyska się pewność, że zakupione okulary są maksymalnie bezpieczne dla oczu.